Rok szkolny 2012/13

Mistrza pięknego czytania – konkurs w Bibliotece w Żabim Rogu

W Bibliotece w Żabim Rogu reprezentanci klas I - III Szkoły Podstawowej walczyli o tytuł „Mistrza pięknego czytania”. Celem konkursu jest kształcenie umiejętności pięknego czytania, upowszechnianie utworów o dużej wartości literackiej. Zadaniem uczestników było piękne przeczytanie wybranego fragmentu książki. Przyznano trzy równorzędne nagrody, które otrzymali uczniowie z poszczególnych klas:
kl. I – Wiktoria Żuchowska,
kl. II- Nikola Suchecka,
kl. III - Nikola Raszczyk.
Laureaci otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i upominki.
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, smycze i długopisy.
Wszystkim gratulujemy!
Dary dla biblioteki od bibliotekarki i czytelników.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

"Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka, oprócz okazywania mu miłości, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji".
Tymi słowami Jima Trelease, autora "Podręcznika głośnego czytania" bibliotekarka z Biblioteki Publiczno - Szkolnej w Żabim zapraszała dzieci i ich rodziców na obchody XII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Od 2002 r. Biblioteka Publiczno- Szkolna w Żabim
Rogu bierze udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom", której inicjatorem jest Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom". Do udziału w kampanii i do głośnego czytania dzieciom pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”  zapraszani są różni goście: rodzice, sołtys, nauczyciele. Szczególnymi gośćmi w tych dniach są dzieci pięcioletnie (nasi przyszli uczniowie), którzy corocznie biorą udział w swoim pierwszym spotkaniu
w bibliotece z książką.
Innym czytelnikom organizujemy spotkania, imprezy i inne przedsięwzięcia popularyzujące ideę głośnego czytania. Do biblioteki przychodzą dzieci, którym czytamy ich ulubione książki, dyskutujemy nad postawą bohaterów wskazując na ich pozytywne cechy nauczające wartości moralnych. Dzieci chętnie wykonują prace plastyczne w różnych technikach oraz uczestniczą w organizowanych przez bibliotekę konkursach i imprezach.


Tym razem biblioteka również powiększyła swój księgozbiór.
Książki widoczne w prezentacji obok przekazali czytelnicy i Pani Helena Ged.

                                                                           H. Ged


OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK  8 - 15 MAJA 2013

W dniach 8-15 maja  w bibliotece w Żabim Rogu obchodzony był
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Hasło tegorocznych obchodów brzmi:
"Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych".
Z tej okazji można było obejrzeć prace plastyczne
inspirowane poezją Juliana Tuwima czy bajkami H. Ch Andersena.
Uczniowie naszej szkoły zapraszani byli na wspólne czytanie książek,
brali udział w zajęciach komputerowych, teatralnych i plastycznych.
Mogli też obejrzeć wystawy książek I. Kwinto
oraz nowości książek przekazane jako dar dla biblioteki.
Od kilku lat jest tradycją, że 15 maja na zakończenie obchodów tygodnia
odbywa się Dzień Polskiej Niezapominajki.
W ramach obchodów tego dnia odbyły się konkursy i zabawy
mające na celu przybliżenie dzieciom tematyki związanej z  książką i biblioteką.
Mamy nadzieję, że poprzez zabawę i wesoły przekaz  zaprzeczymy stereotypowi,
że książki są nudne a czytanie  "nie trendy".


Szkolny Konkurs Recytatorski "Tuwim Dzieciom"

Z okazji „Światowego Dnia Poezji”  21  marca  2013 r. w  bibliotece Szkoły Podstawowej  im. I. Kwinto  w  Żabim Rogu  odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski "Tuwim Dzieciom" skierowany do uczniów  z klas 0 - VI.                
Celem konkursu była prezentacja umiejętności artystycznych uczniów, dostarczanie doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna utworów literackich, jak również popularyzacja literatury dziecięcej w związku z obchodami Roku Juliana Tuwima.
Do konkursu zgłosiło się 24 uczniów. Piękne recytacje wiele razy wzbudzały uśmiech na twarzach organizatorów jak i  uczestników konkursu.
Za te chwile wzruszenia należą się podziękowania uczniom, nauczycielom oraz rodzicom, którzy pracowali z uczestnikami konkursu.
Komisja konkursowa, ograniczona regulaminem konkursu, musiała wybrać spośród uczestników najładniejsze i najciekawsze interpretacje wierszy Juliana Tuwima.
Wyłoniono laureatów  w trzech grupach wiekowych:
 - klasy :”0” - I miejsce Ola Bobkowska i  Jagoda  Kuch, II miejsce Omar Leonowicz
 -
klasy: I - III- I miejsce: Oliwka Skorupa, II miejsce; Natalka Kania ,III miejsce Joasia
   Wiktorzak
 - klasy: IV – VI- I miejsce Marta Hochherz, II miejsce Wiktoria Kostrzewa, wyróżnienie 

   Łukasz Figlant


Za nagrody dla laureatów konkursu Radzie Rodziców dziękuje organizatorka  H. Ged.


Urodziny H. Ch. Andersena

Taki dzień zdarza się tylko raz w roku. Tajemniczy i szczególny, spędzony wśród książek, przepełniony zabawą i śmiechem  – Dzień urodzin H. Ch.  Andersena  obchodzony jako „Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci”.  Dla Biblioteki w Żabim Rogu  była to  okazja, aby w tym dniu pokazać dzieciom, na czym polega magia ukryta w książkach. Wspólne czytanie, gry i zabawy ruchowe podczas spotkania, okazały się ciekawym przeżyciem dla uczniów klas 0 - III Szkoły Podstawowej w Żabim Rogu.
Głównym celem  organizowanych spotkań  w bibliotece jest propagowanie literatury dziecięcej, rozbudzenie w najmłodszych potrzeb czytelniczych oraz popularyzacja idei głośnego czytania.
Chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób - czytajmy dzieciom.

 
H. Ged


DZIEŃ SOŁTYSA W SZKOLE
Dzień Sołtysa w Szkole Podstawowej w Żabim Rogu

13 marca 2013 r. w Szkole Podstawowej w Żabim Rogu odbyło się spotkanie z okazji Dnia Sołtysa (obchodzimy 11 marca). Na zaproszenie organizatorki imprezy – p. Heleny Ged odpowiedziały panie – sołtys z Żabiego Rogu - Mirosława Mała, Rusi - Teresa Chodup i z Zawrot - Urszula Wachcińska. Panie opowiedziały dzieciom o pracy
i obowiązkach sołtysa. W związku z obchodami Roku Tuwima panie przeczytały standardowy utwór J. Tuwima – „Lokomotywa”. „Sołtysowa” interpretacja utworu bardzo spodobała się dzieciom, które odwdzięczyły się gościom pokazem artystycznym. Były wiersze, piosenki, tańce i konkursy.
Spotkanie minęło w miłej atmosferze, przy smacznym poczęstunku.
W imieniu opiekunki biblioteki Heleny Ged dziękujemy sołtysom wsi za upominki książkowe dla biblioteki.


Nowe książki przekazane do biblioteki
jako dar od czytelników i bibliotekarki Heleny Ged


Pasowanie uczniów kl. I na czytelników biblioteki

   30 listopada 2012 r. uczniowie pierwszej klasy rozpoczęli własną przygodę z książką
i zostali pasowani na „Czytelników biblioteki”. Od tej chwili pierwszoklasiści samodzielnie będą odwiedzać bibliotekę i wypożyczać książki, chociaż w czytaniu na razie pomogą im zapewne rodzice.

Bawiąc się 12 w pociąg, uczniowie ze swojej klasy, wjechali do biblioteki, aby poznać zasady korzystania z księgozbioru oraz posłuchać fragmentu opowiadania „Wędrówka książki”.

    Po wspólnej zabawie, uczniowie złożyli przysięgę i zostali pasowani na czytelników przez szkolnego bibliotekarza.  Na zakończenie imprezy pani bibliotekarka wręczyła każdemu dziecku zakładkę do książki upamiętniającą uroczystość. 

                                                                                                       Helena Ged


Urodziny Kubusia Puchatka

 

W bibliotece w Żabim Rogu w dniach 11 i 16 października odbyło się bardzo ważne święto, a mianowicie "Urodziny Kubusia Puchatka". Książka napisana przez A. A. Milne  to zbiór fascynujących przygód, rozbudzających wyobraźnię każdego dziecka. Bohater tej książki  wiekowy Miś, nadal budzi wśród dzieci wiele radości i uśmiechów na twarzy.
Na przyjęcie z tej okazji zaproszeni zostali uczniowie  oraz klasy "0" - III. Podczas spotkania dzieci poznały historię powstania książki o radosnym Misiu. Najwięksi pasjonaci tej lektury  mieli możliwość wykazania się znajomością jego przygód w czasie mini konkursów, brali też udział w grach i zabawach ruchowych przy dźwiękach wesołej muzyki.
                   

 

                                                                                                                                                                                                                             opr.    Helena Ged 

 

Biblioteka Publiczno-Szkolna w Żabim Rogu, 1 czerwca 2012 r. po raz kolejny włączyła się do „Kampanii Cała Polska czyta dzieciom „.W tym roku inaugurację XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom rozpoczęli zaproszeni goście z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu p. dyrektor Elżbieta Dziubińska i p. Mariusz Grunwald z Bractwa Historycznego” Marwin” czytając wiersze J. Tuwima dla klas 0 - III a następnie odbył się mini- konkurs ze znajomości treści bajek, każde dziecko otrzymało upominek.

W tym samym dniu przeprowadzono konkurs „Mistrz pięknego czytania” dla klas I, II i III.

Po wysłuchaniu wszystkich dzieci komisja oceniająca tempo czytania, intonację, akcent i zgodność z tekstem przyznała tytuły w poszczególnych kategoriach wiekowych: kl. I - Szymon Leonowicz, kl. II - Nikola Raszczyk, kl III - Marta Hochherz. Na pamiątkę wspólnego czytania wszyscy otrzymali zakładki do książek i kalendarzyki z „Kampanii Cała Polska czyta dzieciom”.

   4 czerwca dla uczniów kl. IV i VI, „Wielką księgę detektywa Pozytywki” czytał i opowiadał o zawodzie strażaka Zastępca Dowódcy asp. sztabowy Zbigniew Jankowski z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Morągu. Po spotkaniu w bibliotece, uczniowie w strojach bajkowych wraz z maskotką szkoły „Żabą” promowali na terenie naszej miejscowości Kampanię i wspólne, rodzinne czytanie, wręczając ulotki, zakładki, kalendarzyki i samodzielnie wykonane tulipanki.

  Natomiast 6 czerwca w bibliotece gościły i czytały uczniom kl. 0 – III oraz zaproszonym pięciolatkom lek. wet. p. Anna Aszkiełowicz i sołtys Żabiego Rogu p. Mirosława Mała. Pani weterynarz przeczytała książkę pt. „Mój przyjaciel weterynarz”, dzięki której dzieci mogły poznać słownictwo i obejrzeć przedmioty, których używa w swojej pracy. Natomiast p. Sołtys oprócz czytania obdarowała zaproszonych pięciolatków pięknymi książeczkami.

Akcję opracowała i przeprowadziła Helena Ged